Vishay/Dale RWR80S1070DRB12
RWR80S1070DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1070DRB12
Brief Description
RES 107 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1070DRB12.pdf
Availability of RWR80S1070DRB12
QUANTITY
RWR80S1070DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1070DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1070DRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)107
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1070DRB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1070DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1070DRB12 Details Description
Related parts for RWR80S1070DRB12
RES 3.3 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
DEKAFIX FSZ 5 MKD 91-100 50/CD datasheet.pdf
CONN RECEPT KIT 30POS 5ROW STR datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT BLK datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 15POS datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TXRX DWDM 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
LED COB WHT 17.5MM 3000K 95CRI datasheet.pdf
LIGHT PIPE FLEX ADAPT SMD 26.0" datasheet.pdf