Vishay/Dale RWR80S1071FRBSL
RWR80S1071FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1071FRBSL
Brief Description
RES 1.07K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1071FRBSL.pdf
Availability of RWR80S1071FRBSL
QUANTITY
RWR80S1071FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1071FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1071FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1071FRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1071FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1071FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1071FRBSL
SLIDE SW SPDT 2POS GULLWING 6V datasheet.pdf
MPR SLDR PENCIL 80W W/KH25P STND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 200MA 2.2 OHM datasheet.pdf