Vishay/Dale RWR80S10R2FSBSL
RWR80S10R2FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S10R2FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S10R2FSBSL.pdf
Availability of RWR80S10R2FSBSL
QUANTITY
RWR80S10R2FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S10R2FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S10R2FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S10R2FSBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S10R2FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S10R2FSBSL Details Description
Related parts for RWR80S10R2FSBSL
IC FPGA 88 I/O 144CSBGA datasheet.pdf
CONN HERMAPHRODITIC 100POS datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 254 TYPED 27POS datasheet.pdf
RES 16.7 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.46KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 290MA 480 MOHM datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf