TDK Corporation C1608X6S1E105M080AB
C1608X6S1E105M080AB picture photo
Mfg. Part Number
C1608X6S1E105M080AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 25V X6S 0603
Datasheet Download
C1608X6S1E105M080AB.pdf
Availability of C1608X6S1E105M080AB
QUANTITY
C1608X6S1E105M080AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X6S1E105M080AB
Internal Part NumberEIS-C1608X6S1E105M080AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X6S1E105M080AB
Related LinksC1608X6S1, C1608X6S1E105M080AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X6S1E105M080AB Details Description
Related parts for C1608X6S1E105M080AB
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED SPOT LENS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
TORSION SPRING datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 14POS SNGL PCB datasheet.pdf