Vishay/Dale RWR80S1150FRB12
RWR80S1150FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1150FRB12
Brief Description
RES 115 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1150FRB12.pdf
Availability of RWR80S1150FRB12
QUANTITY
RWR80S1150FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1150FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1150FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)115
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1150FRB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1150FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1150FRB12 Details Description
Related parts for RWR80S1150FRB12
RES SMD 1.87KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" STACKER datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 1MM 9POS datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8KB FLASH LIN TXRX 38QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf