Vishay/Dale RWR80S1150FRBSL
RWR80S1150FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1150FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 115 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1150FRBSL.pdf
Availability of RWR80S1150FRBSL
QUANTITY
RWR80S1150FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1150FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1150FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)115
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1150FRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1150FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1150FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1150FRBSL
RES SMD 1.6K OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf