Vishay/Dale RWR80S1181FMB12
RWR80S1181FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1181FMB12
Brief Description
RES 1.18K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1181FMB12.pdf
Availability of RWR80S1181FMB12
QUANTITY
RWR80S1181FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1181FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1181FMB12
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1181FMB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1181FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1181FMB12 Details Description
Related parts for RWR80S1181FMB12
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
IC SOUND GENERATOR LSI QFN28V TR datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 39K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-3569-C datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 250 OHM 0.05% 3/4W 2512 datasheet.pdf
HOOF W/DENT 45 2.40MM datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf