Vishay/Dale RWR80S1200DSRSL
RWR80S1200DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1200DSRSL
Brief Description
RES 120 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1200DSRSL.pdf
Availability of RWR80S1200DSRSL
QUANTITY
RWR80S1200DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1200DSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1200DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1200DSRSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1200DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1200DSRSL Details Description
Related parts for RWR80S1200DSRSL
IC MPU/RESET CIRC 4.10V SC70-4 datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
KIT STEM LEVELER datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT BOX MNT 16POS W/PIN datasheet.pdf
IC CURRENT REGULATOR TO220AB datasheet.pdf
RES 15.0K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
TV 12C 8#20 4#16 PIN RECP datasheet.pdf
1000UF 6,3V 12,9X32,0MM 125C 200 datasheet.pdf