Vishay/Dale RWR80S1201FRS70
RWR80S1201FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1201FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1201FRS70.pdf
Availability of RWR80S1201FRS70
QUANTITY
RWR80S1201FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1201FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR80S1201FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)