AVX Corporation TACL475K006X
TACL475K006X picture photo
Mfg. Part Number
TACL475K006X
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% 0603
Datasheet Download
TACL475K006X.pdf
Availability of TACL475K006X
QUANTITY
TACL475K006X Order Process
Ship out your order
Specifications of TACL475K006X
Internal Part NumberEIS-TACL475K006X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACL475K006X
Related LinksTACL47, TACL475K006X Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACL475K006X Details Description
Related parts for TACL475K006X
CAP CER 1800PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 10A QC datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 225 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI 02-15 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2.54MM T/H datasheet.pdf