Vishay/Dale RWR80S1210FSBSL
RWR80S1210FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1210FSBSL
Brief Description
RES 121 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1210FSBSL.pdf
Availability of RWR80S1210FSBSL
QUANTITY
RWR80S1210FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1210FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1210FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1210FSBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1210FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1210FSBSL Details Description
Related parts for RWR80S1210FSBSL
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 30" H2O 4SIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS 16CH 32QFN datasheet.pdf
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 4V X7R 01005 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 2W 15V 67MA OUT datasheet.pdf