Vishay/Dale RWR80S1260DRBSL
RWR80S1260DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1260DRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 126 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1260DRBSL.pdf
Availability of RWR80S1260DRBSL
QUANTITY
RWR80S1260DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1260DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1260DRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)126
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1260DRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1260DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1260DRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1260DRBSL
FUSE GLASS 3.5A 125VAC 2AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 25.001MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 12AWG MINUS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf