Vishay/Dale RWR80S1370FSB12
RWR80S1370FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1370FSB12
Brief Description
RES 137 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1370FSB12.pdf
Availability of RWR80S1370FSB12
QUANTITY
RWR80S1370FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1370FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1370FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)137
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1370FSB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1370FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1370FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S1370FSB12
SWITCH DIP 3POS TOP SLIDE 50V datasheet.pdf
JUMPER-H2788TR/C2065B/X 2" datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
LED CBI 5MM RED QUAD GP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 221 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf