Vishay/Dale RWR80S14R7FSRSL
RWR80S14R7FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S14R7FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.7 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S14R7FSRSL.pdf
Availability of RWR80S14R7FSRSL
QUANTITY
RWR80S14R7FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S14R7FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S14R7FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S14R7FSRSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S14R7FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S14R7FSRSL Details Description
Related parts for RWR80S14R7FSRSL
JUMPER-H2728TR/C2065V/X 5" datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 2% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE 500A 690V 3/80 AR UC datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
S0 COUNTER TERM EIGHT COUNTER datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V 600A 2TOWER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.9V 12W datasheet.pdf