Vishay/Dale RWR80S1580DRBSL
RWR80S1580DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1580DRBSL
Brief Description
RES 158 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1580DRBSL.pdf
Availability of RWR80S1580DRBSL
QUANTITY
RWR80S1580DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1580DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1580DRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)158
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1580DRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1580DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1580DRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1580DRBSL
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DUAL 4BIT BINARY RIPP 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 30POS .156 datasheet.pdf
2,8MM FLA-STE-GEH3P datasheet.pdf
RELAY SSR LOWVOL DIS 26.6V 60A datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 32POS TIN datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 68 CONTA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf