Vishay/Dale RWR80S1600DRBSL
RWR80S1600DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1600DRBSL
Brief Description
RES 160 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1600DRBSL.pdf
Availability of RWR80S1600DRBSL
QUANTITY
RWR80S1600DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1600DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1600DRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)160
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1600DRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1600DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1600DRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1600DRBSL
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 150V 0605 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 12 SOLID STATE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 21.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf