Vishay/Dale RWR80S1651FSRSL
RWR80S1651FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1651FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.65K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1651FSRSL.pdf
Availability of RWR80S1651FSRSL
QUANTITY
RWR80S1651FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1651FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1651FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1651FSRSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1651FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1651FSRSL Details Description
Related parts for RWR80S1651FSRSL
CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 18-20AWG GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 100PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 770MA 190 MOHM datasheet.pdf