Vishay/Dale RWR80S1690BSB12
RWR80S1690BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1690BSB12
Brief Description
RES 169 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1690BSB12.pdf
Availability of RWR80S1690BSB12
QUANTITY
RWR80S1690BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1690BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1690BSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)169
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1690BSB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1690BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1690BSB12 Details Description
Related parts for RWR80S1690BSB12
JUMPER-H1502TR/A3049G/H1502TR 3" datasheet.pdf
REGULATR 5.1V 1.5A 3PSIP SMD T&R datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 130POS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
32 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
1500UF 420V 40X100MM 85C 5000H datasheet.pdf