Vishay/Dale RWR80S1691FMB12
RWR80S1691FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1691FMB12
Brief Description
RES 1.69K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1691FMB12.pdf
Availability of RWR80S1691FMB12
QUANTITY
RWR80S1691FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1691FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1691FMB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1691FMB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1691FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1691FMB12 Details Description
Related parts for RWR80S1691FMB12
VER HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC CLK GEN/JITTER ATTEN 80LBGA datasheet.pdf
RES 200 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
381 TB SP CLA DIP SOLDER datasheet.pdf
DIA 3MM 2MM PIGT NPN NC datasheet.pdf