Vishay/Dale RWR80S1691FRBSL
RWR80S1691FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1691FRBSL
Brief Description
RES 1.69K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1691FRBSL.pdf
Availability of RWR80S1691FRBSL
QUANTITY
RWR80S1691FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1691FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1691FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1691FRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1691FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1691FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1691FRBSL
FLEX CABLE - AFJ25A/AE25/AFJ25A datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 14POS STR GOLD datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 3000V 20% 1.5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf