Vishay/Dale RWR80S16R5FRBSL
RWR80S16R5FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S16R5FRBSL
Brief Description
RES 16.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S16R5FRBSL.pdf
Availability of RWR80S16R5FRBSL
QUANTITY
RWR80S16R5FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S16R5FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S16R5FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S16R5FRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S16R5FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S16R5FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S16R5FRBSL
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 6V datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 450NH 45A 0.8 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 34.8KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 95MA 9.6 OHM TH datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 2.3A/2A 6TSOP datasheet.pdf