Vishay/Dale RWR80S1741FMB12
RWR80S1741FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1741FMB12
Brief Description
RES 1.74K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1741FMB12.pdf
Availability of RWR80S1741FMB12
QUANTITY
RWR80S1741FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1741FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1741FMB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1741FMB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1741FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1741FMB12 Details Description
Related parts for RWR80S1741FMB12
IC CHRG PUMP FOR SIM CARD 8-UMAX datasheet.pdf
THYRISTOR PROTECT BI-DIR 50A SMB datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 9NH 250MA SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC DO214AB datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4POS SLD CUP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 70V 150MA SOT23 datasheet.pdf