Vishay/Dale RWR80S1800DSB12
RWR80S1800DSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1800DSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 180 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1800DSB12.pdf
Availability of RWR80S1800DSB12
QUANTITY
RWR80S1800DSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1800DSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1800DSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1800DSB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1800DSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1800DSB12 Details Description
Related parts for RWR80S1800DSB12
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 75 OHM datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
ESD HANDLER 12X12-3/4X1-1/4 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 30PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
GIGA MINIMC/LFPT MOD TX/SSLX-SM datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
1500UF 63V 16X35,5 datasheet.pdf