Vishay/Dale RWR80S1820FSS73
RWR80S1820FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1820FSS73
Brief Description
RES 182 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1820FSS73.pdf
Availability of RWR80S1820FSS73
QUANTITY
RWR80S1820FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1820FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1820FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1820FSS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1820FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1820FSS73 Details Description
Related parts for RWR80S1820FSS73
CONN FFC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CON PWR JCK 1.3 X 3.8MM VERT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
AMP UNIVERSAL POWER CAP 4P datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf