Vishay/Dale RWR80S18R0FSB12
RWR80S18R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S18R0FSB12
Brief Description
RES 18 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S18R0FSB12.pdf
Availability of RWR80S18R0FSB12
QUANTITY
RWR80S18R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S18R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S18R0FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S18R0FSB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S18R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S18R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S18R0FSB12
SWITCH ROTARY 3P-17POS OPEN FRM datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1/2"X 36YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 464 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 M25 datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 200MW SOD323 datasheet.pdf
ATTENUATOR 10 DB DC 18GHZ datasheet.pdf