Vishay/Dale RWR80S1910FRS73
RWR80S1910FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1910FRS73
Brief Description
RES 191 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1910FRS73.pdf
Availability of RWR80S1910FRS73
QUANTITY
RWR80S1910FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1910FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1910FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1910FRS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1910FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1910FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S1910FRS73
CAP TANT 22UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 400MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1W DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 16 16S datasheet.pdf
IC PWM CTRLR MULTIPHASE 40TQFN datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 153MA 8.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS datasheet.pdf