Vishay/Dale RWR80S1910FRS73
RWR80S1910FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1910FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 191 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1910FRS73.pdf
Availability of RWR80S1910FRS73
QUANTITY
RWR80S1910FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1910FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1910FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1910FRS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1910FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1910FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S1910FRS73
IC ADC 12BIT LC2MOS 100KHZ 24DIP datasheet.pdf
RCPT 10ROW 300POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
MLX CAP WHITE 94 V-0 4202209C datasheet.pdf
SA-269T PERMA SEAL SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 9K OHM 75W datasheet.pdf