Vishay/Dale RWR80S1960DRRSL
RWR80S1960DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1960DRRSL
Brief Description
RES 196 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1960DRRSL.pdf
Availability of RWR80S1960DRRSL
QUANTITY
RWR80S1960DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1960DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1960DRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1960DRRSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1960DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1960DRRSL Details Description
Related parts for RWR80S1960DRRSL
FIXED IND 22UH 105MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 5 OHM 50W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10TDFN datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf