Vishay/Dale RWR80S1960FRBSL
RWR80S1960FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1960FRBSL
Brief Description
RES 196 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1960FRBSL.pdf
Availability of RWR80S1960FRBSL
QUANTITY
RWR80S1960FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1960FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1960FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1960FRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1960FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1960FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1960FRBSL
CONN RECEPT W/DETENT 3POS .093 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
SLIT MASK 1X3MM FOR EX-M2 datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 1MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf