Vishay/Dale RWR80S19R1FSS73
RWR80S19R1FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S19R1FSS73
Brief Description
RES 19.1 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S19R1FSS73.pdf
Availability of RWR80S19R1FSS73
QUANTITY
RWR80S19R1FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S19R1FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S19R1FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S19R1FSS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S19R1FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S19R1FSS73 Details Description
Related parts for RWR80S19R1FSS73
TRANS 2PNP PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC GAS GAUGE W/TRACK IMP 38TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN SOCKET HOUSING 14 POS datasheet.pdf