Vishay/Dale RWR80S19R1FSS73
RWR80S19R1FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S19R1FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.1 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S19R1FSS73.pdf
Availability of RWR80S19R1FSS73
QUANTITY
RWR80S19R1FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S19R1FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S19R1FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S19R1FSS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S19R1FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S19R1FSS73 Details Description
Related parts for RWR80S19R1FSS73
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CORD MINIGRABBER PATCH 24" GRAY datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT CORD MINI 5POS MALE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 70POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf