Vishay/Dale RWR80S1R00FSBSL
RWR80S1R00FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R00FSBSL
Brief Description
RES 1 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R00FSBSL.pdf
Availability of RWR80S1R00FSBSL
QUANTITY
RWR80S1R00FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R00FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R00FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R00FSBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R00FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R00FSBSL Details Description
Related parts for RWR80S1R00FSBSL
RES SMD 698 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PHOTOTRNS SILICN NPN HERMET PILL datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FUSE 125V ALARM W/LENS 10A datasheet.pdf
EMITTER IR 830NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS TIN datasheet.pdf
TIE HOLDER ADH 1X1" datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 360PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf