CUI Inc. VSCP-2K4-60
VSCP-2K4-60 picture photo
Mfg. Part Number
VSCP-2K4-60
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 60V 2400W
Datasheet Download
VSCP-2K4-60.pdf
Availability of VSCP-2K4-60
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VSCP-2K4-60 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSCP-2K4-60
Internal Part NumberEIS-VSCP-2K4-60
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
RoHS InformationVSCP-2K4 Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLVSCP/VSUP/VSCP Series 05/Sep/2014
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVSCP-2K4
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 260 VAC
Voltage - Output 160V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts)2400W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency90%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension13.07" L x 8.35" W x 4.88" H (332.0mm x 212.0mm x 123.9mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus, TUVgs
Power (Watts) - Max2400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSCP-2K4-60
Related LinksVSCP-, VSCP-2K4-60 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSCP-2K4-60 Details Description
Related parts for VSCP-2K4-60
IC OPAMP GP 10.5MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ST16C2450 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES 11.4K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
PMI BASE 1 INCAND S-6 BAY SCRW datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MICRO 15C P 10CR /33 18" datasheet.pdf
PLATO SLDER TIP SCRDRVR 5.6 MM datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf