Vishay/Dale RWR80S1R21FSS73
RWR80S1R21FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R21FSS73
Brief Description
RES 1.21 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R21FSS73.pdf
Availability of RWR80S1R21FSS73
QUANTITY
RWR80S1R21FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R21FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R21FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R21FSS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R21FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R21FSS73 Details Description
Related parts for RWR80S1R21FSS73
DSUB CABLE - CMM09S/AE09M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL LP W/REF 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 931 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 0.200 T/H GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.6-3.63 12A 44W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H R/A datasheet.pdf
TRANSFORMER SPLIT-CORE CURRENT datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf