Vishay/Dale RWR80S1R24FSB12
RWR80S1R24FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R24FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.24 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R24FSB12.pdf
Availability of RWR80S1R24FSB12
QUANTITY
RWR80S1R24FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R24FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R24FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.24
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R24FSB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R24FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R24FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S1R24FSB12
RELAY SSR 240VAC 8A TRIAC 4-SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ 8SO datasheet.pdf