Vishay/Dale RWR80S1R43FSB12
RWR80S1R43FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R43FSB12
Brief Description
RES 1.43 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R43FSB12.pdf
Availability of RWR80S1R43FSB12
QUANTITY
RWR80S1R43FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R43FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R43FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.43
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R43FSB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R43FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R43FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S1R43FSB12
IC 5DRV/3RCV RS232 5V 24-DIP datasheet.pdf
22P MTA156 ASSY 24AWG WHT LF datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.9K OHM 1206 datasheet.pdf
MONO SOLAR CELL 42MM X 35MM datasheet.pdf
RES 1.89K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
8CH MIL SNAP-CONN OUTPUT NPN datasheet.pdf
FERRITE CORE E 1.4UH N30 datasheet.pdf