Vishay/Dale RWR80S1R50BRB12
RWR80S1R50BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R50BRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R50BRB12.pdf
Availability of RWR80S1R50BRB12
QUANTITY
RWR80S1R50BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R50BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R50BRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R50BRB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R50BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R50BRB12 Details Description
Related parts for RWR80S1R50BRB12
CBL RIBN 12COND 0.079 GRAY 100' datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 1.75A STRAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP4T 13A 125V datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf