Vishay/Dale RWR80S1R50BRB12
RWR80S1R50BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R50BRB12
Brief Description
RES 1.5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R50BRB12.pdf
Availability of RWR80S1R50BRB12
QUANTITY
RWR80S1R50BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R50BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R50BRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R50BRB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R50BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R50BRB12 Details Description
Related parts for RWR80S1R50BRB12
IC RESET MONITOR 3.06V SOT23B datasheet.pdf
CONN HEADER 10PS STR DL .163 TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 180A TO263-7 datasheet.pdf
21 CIR MTA 156 EDG/CON F/T LF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
Crystal 37.4000MHz 10ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
KIT datasheet.pdf
FUSE 125A 750V 1 EK/155 GDC DC datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf