Sullins Connector Solutions HMC30DRXI
HMC30DRXI picture photo
Mfg. Part Number
HMC30DRXI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
HMC30DRXI.pdf
Availability of HMC30DRXI
QUANTITY
HMC30DRXI Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC30DRXI
Internal Part NumberEIS-HMC30DRXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC30DRXI
Related LinksHMC3, HMC30DRXI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMC30DRXI Details Description
Related parts for HMC30DRXI
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .050 DIP SLD datasheet.pdf