Vishay/Dale RWR80S1R65FSB12
RWR80S1R65FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R65FSB12
Brief Description
RES 1.65 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R65FSB12.pdf
Availability of RWR80S1R65FSB12
QUANTITY
RWR80S1R65FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R65FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R65FSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.65
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R65FSB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R65FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R65FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S1R65FSB12
CONN RCPT 52POS .8MM DL GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 30V datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 4.5A 8DFN datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES NTWRK 36 RES 330 OHM 20SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
DSUB 9 F PCB STR G TIN datasheet.pdf