Vishay/Dale RWR80S1R82DRBSL
RWR80S1R82DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R82DRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.82 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R82DRBSL.pdf
Availability of RWR80S1R82DRBSL
QUANTITY
RWR80S1R82DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R82DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R82DRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.82
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R82DRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R82DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R82DRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1R82DRBSL
ADAPTER 44-PLCC ZIF TO 40-DIP datasheet.pdf
TERMINAL H7E 2PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 43PF 150V 0606 datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 32pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CABLE 7COND 18AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf