Vishay/Dale RWR80S1R96FRS73
RWR80S1R96FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R96FRS73
Brief Description
RES 1.96 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R96FRS73.pdf
Availability of RWR80S1R96FRS73
QUANTITY
RWR80S1R96FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R96FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R96FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R96FRS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R96FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R96FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S1R96FRS73
CONN PLUG 154POS PCB 5ROW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BAG STATIC METAL-IN 12X18" datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf