Vishay/Dale RWR80S20R0FSBSL
RWR80S20R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S20R0FSBSL
Brief Description
RES 20 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S20R0FSBSL.pdf
Availability of RWR80S20R0FSBSL
QUANTITY
RWR80S20R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S20R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S20R0FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S20R0FSBSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S20R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S20R0FSBSL Details Description
Related parts for RWR80S20R0FSBSL
MOSFET N-CH 600V 20A TO-220 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 750 OHM 5% 90W datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 28-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V Y5V 0805 datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO CODEC 28VQFN datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 500MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN +/-5VOUT datasheet.pdf
RES 1M OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
XFRMR MODULE 1PORT 1:1 10/100 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf