Vishay/Dale RWR80S2100FRS73
RWR80S2100FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2100FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 210 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2100FRS73.pdf
Availability of RWR80S2100FRS73
QUANTITY
RWR80S2100FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2100FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S2100FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2100FRS73
Related LinksRWR80S2, RWR80S2100FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2100FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S2100FRS73
RES SMD 51.1KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS W/SKT WALL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 300K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.5UH 8.4A 12.5 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf