Vishay/Dale RWR80S2151FRS73
RWR80S2151FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2151FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.15K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2151FRS73.pdf
Availability of RWR80S2151FRS73
QUANTITY
RWR80S2151FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2151FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S2151FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2151FRS73
Related LinksRWR80S2, RWR80S2151FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2151FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S2151FRS73
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 6V datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
LED XLAMP 75CRI WHITE 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 40 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf