Vishay/Dale RWR80S21R0FSBSL
RWR80S21R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S21R0FSBSL
Brief Description
RES 21 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S21R0FSBSL.pdf
Availability of RWR80S21R0FSBSL
QUANTITY
RWR80S21R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S21R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S21R0FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S21R0FSBSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S21R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S21R0FSBSL Details Description
Related parts for RWR80S21R0FSBSL
SENSOR POSITION LINEAR SLIDE 10K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 4 PWR 40SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR IRS2092S datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 7.67K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 5POS 1.00MM R/A datasheet.pdf