Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y174876R3300T9L
Y174876R3300T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y174876R3300T9L
Brief Description
RES 76.33 OHM .3W .01% RADIAL
Datasheet Download
Y174876R3300T9L.pdf
Availability of Y174876R3300T9L
QUANTITY
Y174876R3300T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y174876R3300T9L
Internal Part NumberEIS-Y174876R3300T9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)76.33
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y174876R3300T9L
Y174876R3300T9L Details Description
Related parts for Y174876R3300T9L
FIXED IND 2.2UH 900MA 135 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
TAPE POLYIMIDE HI-TEMP 1/2X36YD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 3A 30V datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT PIN datasheet.pdf