Vishay/Dale RWR80S21R5FSRSL
RWR80S21R5FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S21R5FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S21R5FSRSL.pdf
Availability of RWR80S21R5FSRSL
QUANTITY
RWR80S21R5FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S21R5FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S21R5FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S21R5FSRSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S21R5FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S21R5FSRSL Details Description
Related parts for RWR80S21R5FSRSL
CONN COAX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf