Vishay/Dale RWR80S2370FSS73
RWR80S2370FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2370FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 237 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2370FSS73.pdf
Availability of RWR80S2370FSS73
QUANTITY
RWR80S2370FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2370FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S2370FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2370FSS73
Related LinksRWR80S2, RWR80S2370FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2370FSS73 Details Description
Related parts for RWR80S2370FSS73
IC OPAMP GP 510KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS 1.0MM R/A SMD datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX 16-DIP datasheet.pdf
VARISTOR 39.95V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
THERMOSTAT LOW LVL HERMETIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
VARISTOR 351V 20KA ENCASED datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 20W datasheet.pdf