Vishay/Dale RWR80S23R2FRS73
RWR80S23R2FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S23R2FRS73
Brief Description
RES 23.2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S23R2FRS73.pdf
Availability of RWR80S23R2FRS73
QUANTITY
RWR80S23R2FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S23R2FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S23R2FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S23R2FRS73
Related LinksRWR80S2, RWR80S23R2FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S23R2FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S23R2FRS73
FIXED IND 470UH 50MA 42 OHM TH datasheet.pdf
MOD INLET W/MED FILTER 1A SCREW datasheet.pdf